Obóz AKP - Łęsk 2000 (strona 1 z 5)

Jak łatwo się domyślić, latem 2000 Akademicki Klub Podwodny stacjonował ;) nad jeziorem Łęsk niedaleko Szczytna. Miałem niewątpliwą przyjemność być uczestnikiem lipcowego kursu P2. Lekko nie było, ale też nikt nie obiecywał, że tak właśnie będzie. Dużo padało (czy znasz uczucie nakładania rano na rozpływkę mokrych kąpielówek zaraz po wyjściu z cieplutkiego śpiwora, albo nieco później ubierania mokrej pianki, kiedy jest zimno?), wykładów mieliśmy między 1 a 3 dziennie, wachty cholernie często... Jeśli chcesz wiedzieć, co w tym fajnego, to chyba musisz pojechać z nami na obóz i poczuć klimat. Jedno jest pewne: albo to pokochasz albo znienawidzisz, ale z całą pewnością nie będzie Ci się nudzić. Nie słyszałem jednak, żeby ktokolwiek z naszego obozu wyjechał przed końcem ;). Słowem stara, dobra szkoła nurkowa jakich niestety coraz mniej w dzisiejszych czasach komercji. No i ludzie, których nie sposób nie polubić...
      Na zdjęciach poniżej zobaczysz kilka małych wycinków z naszego nurowo-obozowego życia. Siłą rzeczy nie nosiłem aparatu ze sobą wszędzie, szczególnie, że często padało. Nie brałem go niestety również pod wodę (może, kiedyś...), więc obraz jest z pewnością mocno niepełny, ale mimo wszystko może jednym coś przybliży i trochę zanęci, a innym przypomni miłe chwile z wakacji 2000... ;-). Zapraszam do oglądania.

Szkolenie

Kliknij, żeby powiększyć Nazwa pliku: Keja-przyg_do_zaj.jpg Wielkość: 77.21 KB
Data: lipiec 2000 Indeks: 2654/24A
Opis:
Keja kilka minut przed rozpoczęciem zajęć.
Od lewej: Tadek Skibiński, czyli jeden z dwóch instruktorów wachty P2, Asia Szpygiel (qrs P3) i Budzik ładujący ponton...                    
Kliknij, żeby powiększyć Nazwa pliku: P2_bez_fajek.jpg Wielkość: 33.31 KB
Data: lipiec 2000 Indeks: 2654/20A
Opis:
To są chyba ulubione zajęcia instruktorów P2: pływają nie nerwowo bączkiem lub innym pływadełkiem w charakterze asekuracji i nadzoru nad prawidłowym wykonaniem ćwiczenia, a my dygamy kilkaset metrów w sprzęcie po powierzchni. W tym wypadku płyniemy na brzuchu, nie używając fajki (która zaginęła w akcji). Od lewej: Ania, Jurek, Budzik, Ewa (?), Magda i Paweł.
Kliknij, żeby powiększyć Nazwa pliku: P2_bez_fajek-2.jpg Wielkość: 47.90 KB
Data: lipiec 2000 Indeks: 2654/21A
Opis:
Ćwiczenie jak wyżej, ale z głowami nad powierzchnią wody. Z założeniach ćwiczenia te miały nam empirycznie pomóc zrozumieć dlaczego należy starannie planować nurkowanie ze szczególnym uwzględnieniem ilości powietrza i planowanego miejsca wynurzenia. Niezależnie od tego, że ćwiczenie jest trochę kontrowersyjne, chyba to wszyscy zapamiętaliśmy :). Na zdjęciu od lewej: Ania, Budzik, Paweł.
Kliknij, żeby powiększyć Nazwa pliku: P3.jpg Wielkość: 61.19 KB
Data: lipiec 2000 Indeks: 2654/7A
Opis:
Wachta P3 (kursanci) w komplecie i rynsztunku bojowym. Od lewej: Ania, Michał, Rafał i Asia.                                                        
Kliknij, żeby powiększyć Nazwa pliku: P3-bul.jpg Wielkość: 62.87 KB
Data: lipiec 2000 Indeks: 2654/8A
Opis:
To samo, co powyżej, ale z bulganiem ;-)
Niestety mój cholerny aparat odmówił współpracy i wyzwolił migawkę kiedy już straciłem nadzieję na zadziałanie auto focusa i zrezygnowałem z robienia zdjęcia :-). Chciałem go za to utopić, ale okazałem litość i znowu mu się upiekło.
Kliknij, żeby powiększyć Nazwa pliku: MP-super-pierdniecie.jpg Wielkość: 66.60 KB
Data: lipiec 2000 Indeks: 2654/9A
Opis: (głównie dla Michała)
Zdjęcie ilustruje dwie zależności:
1. Michał + woda = Wielka Radocha.
2. Radocha = f(d) , przy czym d=depth czyli głębokość
Funkcja jest określona dla 0 <= d < rozsądne_d , jest w tym przedziale rosnąca i osiąga wartości silnie dodatnie. Ciekawostką jest, że Michał zbadał jak dotąd tylko (za to dosyć dogłębnie ;) ) dodatnie wartości d. Mam głębokie wewnętrzne przeświadczenie, że prawdziwa jest również uogólniona wersja równania, która pozostaje póki co hipotezą (Michał nawet o niej nie wie), ale zamierzam nad tym popracować ;-):
Radocha = f(|d|) , gdzie -4000m <= d < rozsądne_d. f rośnie wraz z oddalaniem się argumentów od zera.
Kliknij, żeby powiększyć Nazwa pliku: Fizyk-gazy.jpg Wielkość: 34.89 KB
Data: lipiec 2000 Indeks: 2654/11A
Opis:
Fizyk (trudno byłoby zgadnąć, więc powiem) prowadził wykład z fizyki (cóż za tautologia... :) ). Na zdjęciu właśnie spręża (a może uwalnia? - nie widać dokładnie a ja nie pamiętam) adiabatycznie jakiś (stawiam, że doskonały ;) ) gaz.
Kliknij, żeby powiększyć Nazwa pliku: Fizyk-zaklinacz_pileczek.jpg Wielkość: 43.72 KB
Data: lipiec 2000 Indeks: 2654/12A
Opis:
Na swoim wykładzie Fizyk teorię popierał licznymi doświadczeniami - na zdjęciu zaklina piłeczkę pingpongową. Jak widać zaklinanie ma silne oparcie w teorii (w tym wypadku równanie Bernoulliego)
Kliknij, żeby powiększyć Nazwa pliku: MP-wyklad.jpg Wielkość: 51.18 KB
Data: lipiec 2000 Indeks: 2654/27A
Opis:
Michał prowadził wykład ze sprzętu nurkowego.                                                                                                                        
Kliknij, żeby powiększyć Nazwa pliku: ToeRBeczka.jpg Wielkość: 59.93 KB
Data: lipiec 2000 Indeks: 2654/28A
Opis:
Po części teoretycznej Michał (częściowo przy współpracy swojej wachty czyli P3) zademonstrował i omówił bardzo interesującą konfigurację sprzętu naszego Szefa Wyszkolenia czyli RB (Rysia Bałakiera, M3). Na zdjęciu Wojtek Janecki prezentuje zawartość tajemniczej i owianej wieloma legendami toeRBeczki.

  Dalej > > >
© 2000 Budzik; Aktualizacja: 19 grudnia 2000 21:58:26